Jak zrobić propolis? Najczęściej popełniane błędy 9
Jak zrobić propolis? Najczęściej popełniane błędy

Jednym z lekarstw często przygotowywanych w domu jest nalewka propolisowa. Specyfik powstaje z alkoholowego wyciągu kitu pszczelego i jest to najskuteczniejszy domowy strażnik naszego zdrowia. Jak zrobić nalewkę propolisową? W poniższym artykule wskazuję najczęściej popełniane błędy:

Jak zrobić nalewkę propolisową?

Błąd 1: Moc alkoholu – jaki alkohol do nalewki propolisowej?

Wiele osób wychodzi z założenia, że mocniej znaczy lepiej. Nic bardziej mylnego. Alkohol do nalewki propolisowej musi być też odpowiedniej jakości. Nie polecam więc żadnych domowych specjałów, czy produktów niewiadomego pochodzenia, bowiem mogą zawierać alkohole ciężkie pozostałe z niewłaściwych procesów destylacji. Jednak podstawowym błędem jest moc alkoholu. Do prawidłowego przygotowania nalewki propolisowej stosuj spirytus nalewkarski o mocy poniżej 75%.

                                                                                                     

Błąd 2: Stężenie propolisu – jakie proporcje w nalewce propolisowej

Często rozmawiając z klientami słyszę słowa: ”Proszę Pana, to jest za słabe. Ja to robię tyle i tyle…”  Często są to nalewki o stężeniu propolisu rzędu 20-30%. Pamiętaj, co powiedział Paracelsus – ojciec medycyny nowożytnej: „O tym, czy dana substancja jest lekiem, czy trucizną, często decyduje dawka, w jakiej jej użyto”

W aptekach zwykle spotykamy roztwory o zawartości propolisu od 3% do 7%. Nalewka propolisowa Pachniczówki zawiera 10% propolisu wagowo. Jest to więc mocny wyciąg, lecz takie stężenie jest niezbędne w stosowaniu nalewki propolisowej na odbudowę stawów. Informacje o tej kuracji znajdziesz w artykule „propolis na stawy” na naszym blogu

Błąd 3: Osady w nalewce propolisowej

Błąd ten dostrzegam u połowy osób wykonujących nalewkę w domu. Po zalaniu kitu pszczelego odpowiednio rozrobionym spirytusem należy pozostawić produkt na 14 dni. Codziennie jednak należy wstrząsnąć naczyniem z nalewką i dobrze wymieszać zawartość. Po tym okresie zlewamy nalewkę propolisową znad osadu. Można też przecedzić ją przez gazę i odsączone osady wykorzystywać do leczenia chorób skórnych u zwierząt gospodarskich. Zawierają one jednak naturalnie występujące z kicie pszczelim zanieczyszczenia i nie mogą pozostawać w wyrobie gotowym.

 

Jeśli uznasz, że nie masz ochoty tak się trudzić, w sklepie pachniczowka.pl znajdziesz gotową nalewkę propolisową o stężeniu 10%, którą przygotowałem bez popełniania powyższych błędów.

 

Jeśli masz do mnie pytania, napisz śmiało na adres sklep@pachniczowka.pl

Pozdrawiam
Truteń Adrian

 

Komentarze do wpisu (9)

24 października 2021

Czyli kit pszczeli, który użyliśmy do zrobienia nalewki propolis owej, nie może być bezpieczny na skórę człowieka np po wymieszania go z wazeliną ?

11 listopada 2021

dokładnie nad tym samym się zastanawiam,żal mi wyrzucić resztek ;)

1 grudnia 2021

Czy można zalać wódką... Odpowiedź trutnia: Można. Jednak im mocniejszy alkohol tym lepiej rozpuszcza się w nim kit pszczeli. Oczywiście istnieje górna granica. Przekroczenie mocy 75% alkoholu powoduje ścinanie się białek. Oznacza to, że odkażanie nalewką zrobioną na tak mocnym spirytusie nie jest tak skuteczne, jak w przypadku niższego stężenia. Nadmienię, że posiadacze nalewek przygotowanych na spirytusie ratyfikowanym (95%) nie powinni podejmować prób rozcieńczenia jej wodą, gdyż dojdzie do powstania "mlecznego" zabarwienia propolisu. W takim przypadku zaleca się wykorzystać wódkę do obniżenia zawartości alkoholu z nalewce.

11 maja 2022

A te 10 procent stężenia, to wagowa, czy objętościowa ilość propolisu?

19 października 2022

Aby uzyskać wiedzę na temat prawidłowego sporządzenia nalewki propolisowej i dopiero wtedy jej działania, polecam książkę: Apiterapia, wybitnego prof. dr hab. Bogdana Kędzia

4 maja 2023

Czy można wypić taką nalewkę, która po rozcieńczeniu zrobiła się mleczna? Czy dalej zawiera wartości lecznicze? - Odp Administratora: Jest kilka powodów "mlecznienia" nalewki. W powyższym pytaniu była mowa o rozcieńczeniu. Zakładam więc, że została dolana do niej woda. Jednak mam zbyt mało danych by udzielić poprawnej odpowiedzi. Proszę napisać do mnie na sklep@pachniczowka.pl opisując jak najwięcej szczegółów: Czy nalewka była naszej produkcji, czy wyrób własny, na jakiej mocy alkoholu, jakie było stężenie kitu pszczelego, czym rozcieńczona... Wówczas będę mógł udzielić szczegółowej informacji. Gdy dolewamy propolis do wody (np. w celu zrobienia płukanki gardła) też często mlecznieje i jest skuteczny oraz bezpieczny w stosowaniu. Tu jednak dochodzi sprawa przechowywania- nie wiem bowiem czy chodzi o zmlecznienie na łyżeczce/szklance, czy w butelce przeznaczonej do przechowywania nalewki... Proszę o kontakt. Pozdrawiam Adrian- największy truteń w firmie!

21 czerwca 2023

Mama ma zapalenie RZS opuchnięta dłoń jak stosować propolis

21 czerwca 2023

Mama ma zapalenie RZS opuchnięta dłoń jak stosować propolis

13 września 2023

zalałem kit pszczeli spirytusem 95%, czy to nadaje się do celów leczniczych? Odp admina: przede wszystkim podkreślam, że to nie jest miejsce do zadawania pytań, tylko opiniowania produktów i usług. Technicznie nie mogę odpowiedzieć bezpośrednio do pytającego. Takie nalewki były wytwarzane latami i działały, jednak alkohol tej mocy ścina białka, co znacząco obniża skuteczność takiej nalewki. Po więcej informacji zapraszam na nasz newsletter "Sam robię nalewkę propolisową- omówienie najczęściej popełnianych błędów". Artykuł dostępny również na blogu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl