Kardamon - zioła i przyprawy w walce z wirusami 0
Kardamon - zioła i przyprawy w walce z wirusami

Miałem okazję poznać kucharzy z Indii i z Nepalu. Wydawało się, że przyprawy w ich kuchni mają więcej kolorów niż tęcza. Piłem ich herbatę z mlekiem i kardamonem, nazywaną Masala Czai. Pominę religię i politykę a opowiem wam o cudownym kardamonie.

 

Co to jest kardamon?

Kardamon rośnie głównie na Półwyspie Indyjskim i w Ameryce Środkowej. Mieszkańcy doprawiają nim potrawy i napoje, a także żują nasiona, aby odświeżyć oddech. Służy również do zwalczania kaszlu, infekcji gardła, niedrożności dróg oddechowych. Na Zachodzie zyskuje co raz większe uznanie, również wśród osób zdrowo odżywiających się.

Kardamon to jednoroczna bylina. Jest jedną z najstarszych przypraw używaną już w starożytności, również jako lek. Używamy jego nasion z ususzonych owoców (strączków), w całości, zmiażdżone lub zmielone. Najczęstsze odmiany to kardamon zielony (malabarski) i czarny. Choć cena kardamonu wydaje się duża, naprawdę niewiele nasion wystarczy aby nadać potrawom nowego smaku.

 

Właściwości lecznicze kardamonu

Większość wirusów przenosi się drogą kropelkową, czyli przez układ oddechowy. Pierwsza linia frontu w walce z wirusami to jama nosowa, gardło i krtań, czyli górne drogi oddechowe. Kardamon już w pierwszym kontakcie pomaga zwalczać wirusy.

Udrożnia drogi oddechowe, zwalcza przyczyny kataru i kaszlu. Ostry, korzenny i lekko cytrusowy aromat niweluje w jamie ustnej nieprzyjemny zapach. Potrafi nawet stłamsić zapach czosnku i alkoholu. Zwalcza stany zapalne jamy ustnej.

Rozgrzewa, więc stanowi doskonały środek do walki z przeziębieniem. Wykazuje działania antybakteryjne i przeciwwirusowe.

Wspomaga trawienie i przyśpiesza przemianę materii.  Już w starożytności stosowano kardamon na bóle brzucha, biegunki, niestrawności. Używano również jako preparat na odchudzanie.

 

Jak stosować kardamon?

Warto dodawać kardamon do rozgrzewających napojów, aby w trakcie przeziębień rozgrzewały jeszcze bardziej, zwłaszcza w okresach jesienno-zimowych. Można również wdychać gorący napar z kardamonem.

Żucie ziaren kardamonu dezynfekuje jamę ustną i odświeża oddech.

Nasiona można dodawać do sosów i stosować w kuchni jako przyprawę.

 

Z czym jeść kardamon?

Kuchenne zastosowania kardamonu są ogromne. Jest składnikiem wielu mieszanek przypraw ziołowo korzennych, m.in. popularnej curry.

Ryż: do wody, w której gotujesz ryż wsyp rozłupane strączki kardamonu. Spróbuj na początek w ilości 3-4 strączki na litr wody. Możesz spróbować też z goździkami. Taki ryż podany do stołu rozniesie nowy, przyjemny zapach.

Kruche ciastka: ciastka z kardamonem i miodem to świetna przekąska do kawy. Zamiast pączków i cukierków polecamy do ciastek nasze przekąski miodowe: kardamon z miodem, cynamon z miodem lub liofilizowane owoce w miodzie. Samo zdrowie.

Mięsa:  Pieczone mięsa, duszone potrawy oraz sosy i marynaty. Ziarna kardamonu dodają potrawom charakteru. Polecamy kurczaka pieczonego z miodem i ziołowo-korzennymi przyprawami, m.in. kardamonem.

Kawa i herbata: wystarczą 2-3 rozłupane strączki kardamonu lub łyżeczka kardamonu w miodzie, aby gorące napoje nabrały nowego smaku. Wdychanie naparu z kardamonem wpływa kojąco na górne drogi oddechowe.
Dla bardziej ambitnych polecamy znaleźć receptury wspaniałych herbat i kaw ze wschodnich kultur, np. hinduska „masala czai” lub „kawa po turecku”.

Grzaniec: grzane wino i grzane piwo z miodem, kardamonem, imbirem i odrobiną cytrusów smakują rewelacyjnie.

 

 

Kardamon, jak każda ostra przyprawa, nie jest wskazany osobom z przewlekłymi chorobami żołądka, m.in.. zapaleniem błony śluzowej lub wrzodami oraz kobietom w ciąży.

 

Więcej przepisów kuchennych na domowe naturalne leki znajdziecie w artykułach o kurkumie i imbirze.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl