Miód przeciwko "skorupiakom" (nowotworom) 0
Miód przeciw „skorupiakom”

 

Miód i antyoksydacja

Chodzi o właściwości antyoksydacyjne miodu. Dlaczego to takie ważne?

Antyoksydacja to reakcja organizmu na obecność wolnych rodników - twórców komórek nowotworowych. Biorą w niej udział związki fenolowe zdolne likwidować szkodliwe procesy metaboliczne w ciele.

O tym, że produkty pszczele, w tym miód,  mogą skutecznie przeciwdziałać chorobom nowotworowym napisano wiele. Warto jednak wspomnieć czy wszystkie miody mają tyle samo tych zbawiennych odziaływań oraz, że ich siła zależy od warunków środowiskowych i metod nawożenia roślin miododajnych będących źródłem nektaru.

Który miód działa przeciwnowotworowo?

Za najsilniejsze „wymiatacze” uważa się miody ciemne (gryczany, wrzosowy, spadziowy), które mają znacznie więcej polifenoli niż miody jasne (np. lipowy). Jednak te ilości zależą w znacznej mierze od czynników klimatycznych, w jakich rosły i nektarowały rośliny, gdyż im trudniejsze warunki tym siła aktywności przeciwnowotworowej jest większa. Ogromne znaczenie ma też sposób nawożenia: naturalne nawożenie obornikiem daje znacznie większe stężenie związków fenolowych w nektarze roślin, niż pochodzącym z upraw przemysłowych nawożonych sztucznie.

Szczególnie warto podkreślić, że w jasnych miodach można nawet trzykrotnie zwiększyć zawartość związków fenolowych dodając do nich propolis, jednak nie jest on zalecany do działań profilaktycznych, więc korzystajmy z tego połączenia TYLKO w przypadku wystąpienia chorób.

Regularne spożywanie miodu zapobiega nowotworom

To dopiero początek możliwości.

Udowodniono bezpośredni związek pomiędzy regularnym spożywaniem miodu, a wzrostem właściwości antyoksydacyjnych osocza krwi.

Również w badaniu Al.-Waili z 2003r wykazano, że codzienne spożywanie miodu przez okres 14 dni w ilości odpowiadającej 1,2g na kg masy ciała pacjenta ( łyżeczka miodu to ok 12g) zwiększyło stężenie witaminy C we krwi o 47%; β-karotenu o 3%, zaś innych przeciwutleniaczy o 19%

Z tych badań wysuwa się jeszcze jedna ważna obserwacja: zwiększenie siły samouzdrawiania się ludzkiego organizmu. Okazuje się bowiem, choć nie wynika to bezpośrednio z wniosków badawczych, że nasz układ trawienny ma możliwość produkowania witamin C i D3.

To nie pomyłka!

Ludzkie jelita posiadały około 1500 różnych grup korzystnych bakterii, które m.in. produkowały te witaminy. Jelita są też odpowiedzialne za produkcję „hormonu szczęścia”. Obecnie jednak średnia ilość grup bakterii zasiedlających ludzkie jelita wynosi 500, co zmusza nas do suplementowania witamin i powoduje na masową skalę rozwój chorób.

Miód na pracę jelit i ogólną odporność

Teraz wróćmy na chwilę do przytoczonych powyżej badań. Wytłuszczę poniższe zdania, gdyż uważam je za esencję całego artykułu:

Skoro już 14-stodniowe spożywanie miodu w odpowiedniej ilości, może znacząco podnieść stężenie istotnych dla zdrowia składników krwi, w tym związków fenolowych i witamin, logiczne jest, że wynika to z poprawy sprawności naszych jelit.

Jeśli już trochę mnie znasz, to wiesz, że zawsze stawiam na profilaktykę. Szukam rozwiązań prostych, ale skutecznych. Łatwych i przyjemnych za razem.

Co zatem może być lepszego niż codzienna porcja słodyczy, która dodatkowo będzie miała silny pozytywny wpływ na Twój organizm?

Nie tylko na ewentualne choroby nowotworowe, ale znacznie szerszy.
A wszystko dlatego, że pozwalasz sobie na codzienną porcję naturalnej słodyczy.
Czy to nie wspaniałe?

 

Już dziś odwiedź stronę pachniczowka.pl i odkryj bogactwo smaku miodów, które osłodzą Twoje życie !

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl