Pytania od czytelników

Miód od tysięcy lat służy za pożywienie i lekarstwo. Wszyscy wiemy, że miód jest zdrowy, ale czy dla wszystkich?
Opublikowaliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Jeśli nadal masz wątpliwości, służymy pomocą. 

Masz pytanie? Napisz do nas.

 


Czy miód może szkodzić?

Tak, znane są przypadki zatruć miodem powstałym z nektaru rododendronów, który ma właściwości halucynogenne. Spożycie miodu powstałego z tych roślin prowadzi do ciężkiego zatrucia. Na szczęście w naszym klimacie rośliny te występują w znikomych skupiskach więc udział ich nektarów w miodach nie może spowodować komplikacji zdrowotnych.

 

Ile miodu dziennie może zjeść dorosły człowiek?

Zalecana profilaktyczna dzienna porcja miodu to jedna łyżka. Jest jednak istotne by miód był zjadany codziennie oraz by był to miód posiadający nienaruszone oddziaływania prozdrowotne, czyli niepodgrzewany. Przekroczenie temperatury 42 st. C. powoduje utratę wszystkich witamin i enzymów, czyli najcenniejszych pod względem zdrowia składników. Należy wspomnieć też, że o ile w dużej ilości miód jest ciężkostrawny i może powodować dyskomfort trawienny, to jego maksymalna dzienna dawka nie została precyzyjne określona i zaleca się zastępowanie cukru sacharozowego miodem. Można więc bez obaw kilkukrotnie przekroczyć zalecaną dzienną dawkę.

 

Czy małe dzieci mogą jeść miód?

Pediatrzy zalecają wprowadzenie miodu do diety dzieci powyżej pierwszego roku życia. W przypadku dzieci młodszych warto wybierać miody wiosenne, o łagodnym smaku, które będą znacznie chętniej zjadane niż ich późniejsze odpowiedniki o wyraźnym, ostrym bukiecie smakowym.

Więcej na ten temat napisaliśmy w blogu: Miód dla dzieci

 

Czy miód skrystalizowany jest dobry?

Wartość antybiotyczna skrystalizowanego miodu jest najwyższa. W przypadku miodów świeżych, jeszcze płynnych, zaleca się rozpuścić miód w wodzie i pozostawić na kilka godzin, aby lepiej wykorzystać właściwości zdrowotne miodu. Jednak miód łatwo traci swe oddziaływania na skutek temperatury, której wartość krytyczna dla miodu to 42 st. C. Dlatego wybierając miód skrystalizowany mamy nie tylko silniejsze działanie ale też pewność zachowania wartości odżywczych.

 

Kiedy miód powinien być płynny?

W tej sprawie istnieje wiele stereotypowych poglądów. Prawda jest taka, że miód świeżo wyjęty w ula jest płynny (wyjątek stanowi miód wrzosowy, którego krystalizacja następuje jeszcze w komórkach plastra). Później musi się skrystalizować! Proces ten nie ma nic wspólnego z podawaniem pszczołom cukru, jak twierdzą niektórzy. Szybkość krystalizacji jest jedną z cech organoleptycznych miodu, a fakt jej występowania dowodzi, że miód nie został przegrzany.

 

W jakiej temperaturze miód traci swoje właściwości lecznicze?

Miód pszczeli traci swoje cenne oddziaływania (aktywność witaminową i enzymatyczną) w temperaturze 42 stopni Celsjusza, a zdolność krystalizacji w 86 stopniach. Jeśli zatem, przed pierwszym miodobraniem, nabywasz miód płynny, to nie spodziewaj się, że poprawi on Twoje zdrowie.

 

Miód w ciąży

Poza nielicznymi przypadkami (cukrzyca, czy uczulenie na pyłek/miód) jedzenie miodu w ciąży jest zalecane. Oczywiście należy szczególnie pilnować by nie nadużywać ilości zjadanego miodu.
Zaleca się podczas ciąży spożywanie pierzgi w miodzie jako naturalnego źródła witamin, mikro- i makroskładników. Pierzga zawiera naturalne składniki odżywcze, ma kompleksowy skład, jednocześnie brak właściwości uczuleniowych. Jest to bardzo bezpieczny suplement diety w trakcie ciąży. Dziennie w ciąży zaleca się spożycie jednej łyżeczki pierzgi w miodzie o stężeniu 20%. Jest to więc ilość, która nie może zaszkodzić, a jednocześnie zapewnia zdrową suplementację w ciąży.

 

Cukrzyca a miód. Czy cukrzyk / diabetyk może jeść miód? 

Jeden z typów cukrzycy nie toleruje miodu i wówczas żaden miód pszczeli nie jest wskazany. W drugim przypadku miód może być składnikiem diety. Istotne jednak jest by był to prawdziwy miód bez zafałszowań.
Jeśli mamy do czynienia z typem cukrzycy tolerującej miód, to dobrym pomysłem jest stosowanie miodu w połączeniu z cynamonem. Działając wspólnie te produkty znacząco obniżają cukier we krwi, więc mogą też być stosowane u osób z podwyższonym poziomem cukru lub w profilaktyce przeciw cholesterolowi.

 

Kaloryczność miodu

Wartość energetyczna miodu to ok 304 kcal na 100 g i jest minimalnie różna w zależności od odmiany miodu.

 

Czy miód powoduje próchnicę zębów?

Próchnica powodowana jest przez cukry złożone. Ludy pierwotne nie miały kontaktu z cywilizacją, nie znały cukrów rafinowanych, a za słodkości miały owoce i miód, czyli naturalnie występujące cukry proste i nie miały problemów z próchnicą. Można więc stwierdzić, że miód pszczeli nie powoduje próchnicy. Zupełnie inaczej sprawa się ma w przypadku zafałszowań miodu, czyli przypadków, gdy pszczelarz celem zwiększenia produkcji czy poprawy zyskowności dokarmia pszczoły cukrem lub dodaje syrop cukrowy do miodu. Ważne by kupować miód u zaufanego dostawcy.

 

Kiedy (jak często) można spożywać pierzgę w miodzie?

Pierzgę w miodzie można przyjmować bez przerwy. Pierzga nie wymaga przerw w kuracji i nie wpędzenia konsumenta w nadwrażliwość na pyłki roślin. Jest anty-uczuleniowa pyłkowo, więc mogą spożywać ją również osoby uczulone na pyłki roślin.

Możesz zajadać pierzgę w miodzie przez cały rok bez negatywnych oddziaływań. Pamiętaj o niej zwłaszcza w okresach zwiększonej zachorowalności oraz intensywnej pracy, czyli w sytuacjach, gdy Twój organizm potrzebuje dodatkowego wsparcia.

Pamiętaj też, że znaczący wpływ na zapotrzebowanie Twojego organizmu z składniki z pierzgi ma Twoja codzienna dieta:

jeśli jest bogata w warzywa i owoce, dobrej jakości produkty spożywcze o minimalnym stopniu przetworzenia, powstające z zachowaniem Dobrej Praktyki Rolnej i Dobrej Praktyki Produkcyjnej, to możesz spokojnie sięgać po pierzgę w okresach wymagających dodatkowego wsparcia.

Jeśli jednak Twoją dietą jest popularne dziś "oszczędzanie na jedzeniu", to pierzga może być jedynym źródłem wartościowych składników dla Twojego organizmu. Może również być jedynym działaniem opóźniającym Twoje problemy zdrowotne.

 

Alergia na miód

Czy można być uczulonym na miód?

Alergenność miodu została ustalona na poziomie: 0,000017...% Wielkość ta jednak szybko rośnie w zależności od odległości pomiędzy miejscem zamieszkania konsumenta, a terenem powstawania miodu, dlatego do miodów importowanych należy podchodzić z dużą rozwagą.
W kwestii alergii na miód trzeba jeszcze rozważyć uczulenie na miód, czyli związki enzymatyczne w nim zawarte, a znacznie częstsze uczulenie na pyłki roślin, które są obecne w miodzie. W przypadku stwierdzenia objawów alergii po zjedzeniu miodu należy sprawdzić, czy miód nie jest mieszaniną miodów krajowych z miodami importowanymi. Warto wziąć pod uwagę, czy miód powstał nie dalej niż 100 km od miejsca zamieszkania.
Kolejnym krokiem jest sprawdzenie czy dolegliwości pojawią się przy spożyciu miodu spadziowego. Jeśli tak, to alergenem są enzymy i wówczas należy zrezygnować. Jeśli nie, to alergenem są pyłki roślin. Wówczas można ograniczyć się do miodów spadziowych lub spróbować z miodami powstającymi w innych okresach sezonu pasiecznego, by wyeliminować udział pyłków roślin, na które jesteśmy uczuleni.

 

Czy miód jest alergenem?

Alergia na miód występuje bardzo rzadko. Zazwyczaj towarzyszy ona innym alergiom powietrznopochodnym (pyłki i zarodniki grzybów). Alergenowość miodu jest związana przede wszystkim z zawartością pyłków roślin.
W przypadku uczulenia na pyłki roślin wybieramy miody powstające poza okresem kwitnienia roślin nas uczulających lub miody spadziowe, które nie zawierają pyłków kwiatowych.
Miód posiada jeden z najniższych wskaźników alergenności wśród wszystkich produktów pszczelich. Warto wspomnieć, że potencjalna alergenność jest tym większa, im większa jest odległość pomiędzy miejscem powstania miodu, a miejscem zamieszkania konsumenta. Czyli miody krajowe są znacznie mniej alergenne niż importowane z karów Unii i z poza Unii.

 

Uczulenie na pszczoły, a jedzenie miodu

Jad pszczeli i miód to dwa zupełnie odrębne produkty, w biegunowo różnym stopniu alergenności. Jad pszczeli to toksyna zbliżona składem do jadu żmiji, której działanie ma na celu wywołać odczyn miejscowy i działać odstraszająco. Miód pszczeli nie pełni takiej roli, ma więc zupełnie inne działanie. Jeśli porównać produkty pszczele, miód posiada jeden z najniższych wskaźników alergenności. Jedzenie miodu nie oznacza braku alergii na propolis i odwrotnie, uczulenie na propolis nie oznacza konieczności rezygnacji z miodu.

 

Jak sprawdzić u dziecka alergię na miód?

Domowym sposobem jest rozsmarowanie niewielkiej ilości miodu u nasady łatka ucha (za uchem). Jest to najbardziej wrażliwe miejsce i najłatwiej zaobserwować na nim ewentualna reakcje alergiczną. Rozsądnie też jest zacząć od podania maluchowi w pierwszej dawce niewielkiej ilości miodu. Pamiętajmy, że miód wprowadzamy powyżej pierwszego roku życia, wybieramy też miód łagodny- wiosenny i powstały możliwie blisko miejsca naszego zamieszkania.

 

Czy pszczoły przesypiają zimę?

Czym karmi się pszczoły w zimie? 

Pszczoły nie zapadają w sen zimowy. Głównymi pokarmami pszczół, dającymi im siłę i energię, są miód, pierzga i mleczko pszczele. Skoro pszczelarze zabierają im miód i inne pożytki, trzeba nakarmić je czymś innym. Najlepszym rozwiązaniem są specjalne pasze dla pszczół tworzone z węglowodanów prostych. Nie zabieramy im całego pożytku, całego zapasu zimowego. Pozostawiamy im znaczną część uzbieranego pożywienia, a w czasie zimy uzupełniamy specjalną paszą węglowodanową.  Więcej na ten temat napisaliśmy w artykule: Jak pszczoły zimują

 

 

Pyłek pszczeli (pyłek kwiatowy)

Czy pyłek pszczeli można jeść na sucho?

Suchy pyłek, nawet pogryziony lub zmielony, będzie niemalże niestrawny, a organizm nie przyswoi jego wartości odżywczych. Należałoby przeżuwać go i namaczać w ślinie przez kilka godzin.

 

Czy mogę mielić pyłek pszczeli w młynku do kawy lub w blenderze?

Mielenie i blendowanie suchego pyłku pszczelego nie jest wskazane, gdyż tarcie i wysokie temperatury mogą niszczyć wartości odżywcze. Lepszym i szeroko polecanym sposobem jest namoczenie go w przestudzonej wodzie. Więcej o tym przeczytasz w karcie produktu (>>pyłek pszczeli)

 

Z czym mogę mieszać i jeść pyłek pszczeli?

Polecamy mieszać namoczony pyłek pszczeli z płatkami zbożowymi, mlekiem i miodem. Możesz też mieszać z twarogiem i miodem owocowym. Dostępne smaki znajdziesz z zakładce „przysmaki miodowe”.
Pamiętaj, aby pyłek pszczeli przygotowywać na bieżąco. Gdy wymieszasz go z innymi produktami i nabierze wilgoci, już po kilku dniach może być niezdatny do spożycia.

 

Jak przechowywać pyłek pszczeli?

Ważne, aby nie dopuścić do zawilgocenia pyłku, dlatego przechowuj go w hermetycznych opakowaniach. Dobrze wysuszony pyłek pszczeli można przechowywać bez zamrażania. Gdy jednak dostanie się wilgoć i pojawi się pleśń, pyłek stanie się nieprzydatny do spożycia nawet przed upływem terminu przydatności.

 

Na więcej pytań o pyłku pszczelim (pyłku kwiatowym) przeczytasz na blogu Pachniczówki w artykule JAK SPOŻYWAĆ I PRZECHOWYWAĆ PYŁEK PSZCZELI? oraz PYŁEK PSZCZELI – WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE, DZIAŁANIE I PRZECIWWSKAZANIA

 

 


Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania?
Skontaktuj się ze mną

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl