Miód gryczany z bliska 0
Miód gryczany z bliska

 

Jak wygląda i smakuje miód gryczany?

Miód gryczany powstaje z nektaru gryki. Jest najciemniejszym z polskich miodów odmianowych.
W postaci płynnej (patoki) jego barwa mieni się w kolorach od jasnobrunatnego do czarnego, ale podczas krystalizacji jaśnieje, zyskując bardziej czekoladowy odcień, zbliżony do brązu.

Charakteryzuje go ostry, korzenny smak, przypominający melasę oraz drażniący zapach typowy dla zapachu kwiatów gryki zwyczajnej.

 

Skład chemiczny miodu gryczanego

Podstawowy skład wielu miodów jest zbliżony, jednak miód gryczany wyróżnia się na tle „konkurencji” szczególnie wysokim stężeniem makroelementów, pierwiastków śladowych i witamin.

Jest bogaty w żelazo, magnez, fosfor, miedź, cynk, bor, jod, nikiel czy kobalt.

Zawiera dużą ilość kwasu askorbinowego (wit. C) oraz witaminy z grupy B (tianina, ryboflawina, niacyna)

Miód gryczany zawiera ważne dla zdrowia enzymy oraz wyjątkowo dużą ilość fenoli i flawonoidów wśród pozostałych miodów. To właśnie dzięki wyjątkowej synergii tych składników miód gryczany zawdzięcza swe silne działanie antyoksydacyjne i przeciwbakteryjne. To istny „zmiatacz wolnych rodników”!

 

Właściwości zdrowotne miodu gryczanego

Miód gryczany jest szczególnie polecany w profilaktyce układu sercowo-naczyniowego. Poprawia przepuszczalność i elastyczność ścian naczyń włosowatych, przyczynia się do wzrostu ich wytrzymałości, przez co zapobiega powstawaniu wylewów.

Uzupełnia niedobory żelaza, czym wspomaga leczenie niedokrwistości. Regularne spożywanie miodu gryczanego zwiększa ilość hemoglobiny we krwi.

Skutecznie obniża cholesterol we krwi, co wzmacnia pracę serca i obniża ciśnienie krwionośne.  Hamuje procesy miażdżycowe.

Hamuje również rozwój szkodliwych bakterii jelitowych.

Miód gryczany działa osłonowo i odtruwająco na wątrobę. Wspomaga regenerację organizmu po wyczerpujących chorobach.

 

Na jakie choroby zaleca się miód gryczany?

Jest wyjątkowo skutecznym remedium na gronkowca złośliwego czy pałeczki Escherichia coli, a dzięki ponadprzeciętnej zawartości rutyny, z powodzeniem jest wykorzystywany w ziołolecznictwie.

Ma silne oddziaływania przeciwnowotworowe (antyoksydacyjne) oraz przeciwbakteryjne.

Liczne badania (m.in. Houderna-Kędzia, 2001; Brudzyński i wsp., 2012; Bogdanov i in., 2007) wykazały, że działania przeciwbakteryjne i antyoksydacyjne miodu gryczanego przewyższają nawet wyniki popularnego miodu manuka.

Wspomaga odbudowę kości po złamaniach i sprawdza się w profilaktyce przeciwnowotworowej (Hołderna-Kędzia, 2001)

Miód gryczany jest szczególnie polecany podczas gorączki, zaburzeń wzroku, osłabienia słuchu i przy problemach z pamięcią (Baczmański, Gruszczyński, 2008; Feas i in., 2012)

Jest skuteczny w leczeniu chorób oddechowych, niedokrwistości i zaburzeń na tle nerwowym.

Ze wszystkich miodów dotychczas przebadanych, miód gryczany jest najbogatszy w przeciwutleniacze, czym znacznie redukuje stres oksydacyjny.

Jest skuteczny również w przeziębieniach i może być stosowany przy cukrzycy niezależnej od insuliny.

 

Miód gryczany w kuchni

Miód gryczany jest cenionym dodatkiem do ciast piernikowych czy alkoholi. Sprawdzi się też idealnie jako sposób osłodzenia kawy – wyraźnie eksponuje jej smak.

Szczególnie polecam konsumpcję miodu gryczanego, jako dodatku do serów twarogowych, żółtych czy korycińskich.

 

Miód gryczany znajdziesz tutaj: Miód gryczany

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl