Clicky

do kasy suma: 0,00 zł

Jak pszczoły zimują? 0
Jak pszczoły zimują?

Choć za oknem nie ma prawdziwej zimy, takiej z bitwą na śnieżki, kuligiem i ogniskiem, to wciąż panują niskie temperatury. Wiosna coraz bliżej, jednak rośliny jeszcze nie kwitną i nie wydzielają nektaru. Co w tym czasie robią pszczoły?

 

Co pszczoły robią zimą?

Czy pszczoły zasypiają na zimę?

Nie, pszczoły nie przesypiają zimy. To nie jest dla nich czas odpoczynku. Rodzina pszczela spędza zimowy czas „zbita” w kłębowisko, w centrum którego znajduje się pszczela matka. W tym czasie cała rodzina ma za zadanie utrzymać temperaturę w otoczeniu matki na poziomie ok. 20stC.

Rozumiesz zapewne jak duży jest to wydatek energetyczny dla małych pszczół, szczególnie w okresie mroźnej zimy. Takie zapotrzebowanie na energię jest zaspokajane z pożywienia, dlatego od wiosny do jesieni pszczoły ciężko pracują nad gromadzeniem zapasu.

 

Co jedzą pszczoły zimą?

Kiedyś energię zapewniał miód, który pszczoły robiły latem z nektaru kwiatów. Dziś, gdy pszczelarz zabiera miód, trzeba im w zamian zapewnić inne źródło energii na czas zimy. Pszczelarze używają do tego specjalnej paszy na bazie cukrów prostych (inwertowanych lub z syropów glokozowo-fruktozowych).

Nie martw się, pszczołom taki pokarm w zupełności wystarczy by przetrwać zimę. Jest jednak tzw. żelazny zapas, czyli minimalna ilość 5 kg miodu, która musi znajdować się w ulu, by rodzina mogła prawidłowo funkcjonować. To nie dotyczy tyko okresu zimowego, więc nie będziemy dziś się tym zajmować.

 

Co jeszcze jedzą pszczoły w czasie zimy?

Naturalny pokarm węglowodanowy pszczół to miód. Poza tym jedzą jeszcze pierzgę i mleczko pszczele. Jako ciekawostkę dodam, że średnio jedna rodzina pszczela, by przetrwać zimę, potrzebuje aż 12-15 kg paszy i odpowiednio duży zapas pierzgi, zwykle to zawartość 1-2 ramek w ulu. W trakcie zimowych miesięcy z tego zapasu pszczoły wykorzystują ok. 2-4 kg. Resztę zaś i wszystek nektar zdobyty z pierwszych wiosennych kwiatów pszczoły zjedzą, gdy zaczną już wychowywać czerwy - pszczele dzieci zrodzone wczesną wiosną.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl