Jak spożywać i przechowywać pyłek pszczeli? 0
Jak spożywać i przechowywać pyłek pszczeli?

Pyłek pszczeli - jak spożywać/ jak pić?

Do najbardziej popularnych sposobów spożywania pyłku pszczelego należy mieszanie go z miodem, jednak ( UWAGA! ) taka mieszanka jest przydatna do spożycia nie dłużej niż 14 dni. Zatem proszę być ostrożnym kupując w sklepach gotową mieszankę – najlepiej pyłek pszczeli z miodem przygotowywać samodzielnie, na bieżąco, wedle potrzeb.

Pyłek pszczeli zawiera twardą otoczkę, której nasz organizm nie strawi. Trzeba dostać się do środka ziaren, aby łatwo je strawić i przyswoić. Najlepszy sposób na przygotowanie pyłku pszczelego, to namoczenie ziaren pyłku w przegotowanej, przestudzonej wodzie. Szczegóły znajdziesz w opisie produktu Pyłek pszczeli

Namoczony, spęczniały pyłek możemy mieszać np. z musli, dżemem, twarogiem. Warto wiedzieć, że niektóre odmiany pyłku posiadają gorzki posmak, więc przyjemniej będzie smakować ze słodkimi dodatkami.

Jeden z moich klientów spytał, „czy pyłek pszczeli można jeść na sucho, przeżuwać? A czy można zmielić sobie w młynku, tak jak kawę?”

Moja odpowiedź: Jedzenie pyłku na sucho jest niemalże niestawialne. Organizm nie przyswaja wartości odżywczych pyłku. Mielenie nie jest wskazane – przez wysoką temperaturę w trakcie tarcia, niszczymy wartości odżywcze.

 

Jaki kolor powinien mieć pyłek pszczeli?

Pyłek pszczeli może mieć kolor od jasnożółtego (pyłek gryki), przez fioletowy, pomarańczowy, aż po czarny (pyłek maku), w zależności od jego pochodzenia. Również skład chemiczny poszczególnych pyłków kwiatowych jest bardzo zróżnicowany. Tak, jak natura daje kwiatom różne kolory, tak pyłek kwiatowy z nich pochodzący również może różnić się barwą. Kiedy pszczoły zapylają kwiaty, zbierają z nich nektar oraz pyłek kwiatowy.

 

Jak przechowywać pyłek pszczeli?

Pyłek przeznaczony do sprzedaży, a więc i konsumpcji, jest wysuszony i przewiany celem usunięcia zanieczyszczeń. Pyłek pszczeli powinien być przechowywany tak, aby nie doszło do jego zawilgocenia, bowiem może powstać pleśń, która jest niebezpieczna dla zdrowia - taki produkt nie może być konsumowany nawet przed upływem terminu przydatności.

Pyłek kwiatowy odbiera się pszczołom regularnie, co dzień lub co dwa dni. Jest on wilgotny i niezabezpieczony, szybko pleśnieje - to dyskwalifikuje go z obrotu. Można mrozić pyłek pszczeli, aby zabezpieczyć go do czasu uzyskania większej ilości. Mrożenie ma też na celu pozbycie się pasożytów.

Prawidłowo przygotowany do sprzedaży pyłek nadaje się do przechowywania bez mrożenia, ale opakowanie musi być hermetyczne, by zabezpieczyć produkt przed wilgocią z powietrza. Zaleca się też unikanie naświetlenia pyłku światłem dziennym, dlatego nie trzymaj go w przeszklonej szafce.

 

Czy pyłek pszczeli może się przeterminować?

Suszenie jest JEDYNĄ formą zagwarantowania produktowi długiego terminu przydatności. Pyłek pszczeli może mieć najwyżej roczny termin przydatności do spożycia, a wymieszany z miodem TYLKO 14 dni.

Ziarna pyłku nie wytwarzają żadnych mechanizmów, które pozwalałyby przechowywać je przez długi czas. Pod tym względem pyłek, jako produkt, jest trudniejszy w przechowywaniu  niż chociażby miód, który sam w sobie był od tysięcy lat używany jako naturalny środek konserwujący żywność.

Konsumenci, chcący zmagazynować większą ilość pyłku mogą trzymać go w zamrażarce, lecz potem taki pyłek powinien zostać ponownie wysuszony lub pobierany w postaci zamrożonej i w ilości jednorazowych dawek.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl