Miód dla dzieci 1
Miód dla dzieci

Miód dla dzieci

Od jakiego wieku można podawać dziecku miód?

W głowach matek pojawia się wiele pytań i wątpliwości. Czy dzieci mogą jeść miód? Od jakiego wieku można podawać dziecku miód? Czy miód dla niemowlaka jest wskazany?


Pediatrzy są co tego zgodni. Miód pszczeli możemy wprowadzić do diety dziecka powyżej 1 roku życia !

Jaki miód wybrać dla swojego dziecka?

Ważne jest jednak pochodzenie miodu. Chodzi o regionalizację jego produkcji. Mając na uwadze alergenność miodu, im dalej od naszego miejsca zamieszkania powstaje miód, tym jego oddziaływania na organizm są słabsze, a ryzyko objawów uczulenia na miód większe. Oczywiście, w przypadku naturalnych miodów, owa alergenność nigdy nie jest silna, nie dorównuje bowiem ryzyku, jakie pod tym względem niesie chociażby jedzenie truskawek.

A zatem, wybierając miód dla dzieci, zwłaszcza najmłodszych, musimy zwrócić szczególną uwagę na miejsce powstawania miodu. Optymalna odległość od naszego domu/miejsca zamieszkania to max. 100 km liczone w linii prostej do pasieki, w której powstał miód.

Drugi, ale w mojej ocenie jeszcze ważniejszy warunek, to aktywność mikrobiologiczna i enzymatyczna miodu. Brzmi nieco skomplikowanie. Wyjaśniliśmy to w poprzednim artykule: Jak stosować miód do herbaty i innych napojów gorących?

 Podsumowując:

- Idealnie, jeśli miód powstaje blisko naszego domu.

- Nie może być dekrystalizowany, czyli podgrzewany, płynny. Taki miód stracił swoje najcenniejsze wartości odżywcze.

- Dla dzieci ważny jest smak. Wiosenne miody nektarowe mają łagodny smak i są to najczęściej wybierane miody dla dzieci.

 

Jakie miody lubią dzieci?

Takie miody jak: Rzepakowy, Mniszkowy, Fasolowy, Malinowy, czy Akacjowy, to miody o bardzo łagodnym smaku. Nie powodują „drapania w gardle”.

CIEKAWOSTKA: Kiedyś uważano, że prawdziwy miód powinien drapać w gardle. Z tego też powodu niechętnie nabywano miody wiosenne uważając je za niewartościowe. Tymczasem efekt drapania znajdziemy już w miodzie lipowym, nie zaś w miodach powstających z wcześniejszych niż lipa pożytków pszczelich. W efekcie rodzice karmili małe dzieci miodem lipowym, licząc na jego działania przeciw przeziębieniu, a dzieci nie chciały jeść tego gatunku miodu właśnie z powodu jego ostrego smaku. Wielu rodziców zrezygnowało więc z udziału miodu w diecie dziecka, zaś same dzieci dorosły z przeświadczeniem, że miód jest niedobry!

W wyborze miodu dla dzieci należy kierować się zasadą profilaktyki, a nie leczenia. Dbajmy o to, by miód był jedzony regularnie, najlepiej w ilości dziennej ok. 1 łyżeczki miodu aktywnego mikrobiologicznie (nie podgrzewany!). Wtedy okaże się, że nie jest istotne jaki gatunek miodu jedzą dzieci.

Nie jest zatem istotne, czy sięgamy po miód malinowy, czy mniszek. Jeśli ten miód nie został pozbawiony swych cennych wartości, to sprawi w naszym ciele prawdziwe cuda. Ważne jest, by nasze pociechy chętnie go zjadały. Troska o ich zdrowie nie musi być codzienną walką. Z pomocą przychodzą nam właśnie takie miody jak, jak: RzepakowyMniszkowyMalinowy, Fasolowy, Akacjowy. Dzieci chętnie jedzą też miód z Facelii Błękitnej i Nawłoci.

Jak zachęcić dzieci do spożywania miodu?

W ostatnim czasie prawdziwym hitem wśród najmłodszych konsumentów cieszą się kremy owocowo-miodowe z liofilizowanych owoców w wielokwiatowym miodzie wiosennym.

Ta grupa produktowa, którą znajdziecie w zakładce Przekąski Miodowe na naszej stronie internetowej, nie tylko gwarantuje zachowanie wszystkich składników odżywczych miodu i owoców, ale też pozwala wyeliminować potrzebę pasteryzacji i konserwacji chemicznej. Wykorzystujemy bowiem właściwości konserwujące miodu, aby zachwować długi okres przydatności do spożycia.

Dla dzieci jednak ważniejsze jest coś zupełnie innego. Nasze kremy miodowe są intrygujące w wyglądzie. Mamy tutaj naturalne kolory użytych owoców oraz zupełnie nowe doznania smakowe, a wszystko w otoczce kosmicznej technologii, której wspomnienie rozpala wyobraźnię dziecka.
Nasze kremy są przeznaczone, jako dodatek do potraw mlecznych, naleśników, tostów, ryżu czy makaronów. Można używać ich jako słodzika do mleka, herbaty, wody, przy jednoczesnym zachowaniu wartości odżywczych.

I właśnie ogromna ilość możliwości ich wykorzystania sprawia, że wprowadzenie miodu do diety dziecka staje się łatwe i przyjemne, a uzyskane efekty w postaci wzrostu odporności maluchów, bezcenne.

 

Zapraszam Państwa do zadawania pytań i podejmowania interesujących dla Państwa tematów rozmów. W najbliższym czasie przybliżymy Państwu zagadnienia praktycznego wykorzystania apiterapii apiterapii do poprawy funkcjonalności naszych organizmów.
Pamiętajcie, że profilaktyka jest podstawą leczenia.

Pozdrawiam
Adrian Pachnik
Mistrz pszczelarski i największy truteń w firmie

 

Komentarze do wpisu (1)

26 września 2020

A moje dzieci lubią nawłociowy, na inne mówią za słodki Pozdrawiam ciekawy artykuł

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl